Bolus

Jan 6, 2017 | Blog

Pozlatarstvo je zanat sa tradicijom dugom preko pet hiljada godina. Poreklom je iz Indije i preko Egipta je preneto u Evropu, gde je kao tehnika doživelo vrhunac u 17. i 18. veku. Pozlatarstvo nije samo retka, već i komplikovana tehnika. Zlatni listići su toliko tanki da je potrebno deset hiljada listića naslagati jedan na drugi da bi se dobio milimetar. Shodno tome osamdeset procenata pozlate čini priprema podloge i materijala za pozlaćivanje. Podloga se impregnira, preparira, brusi, polira i tek onda se lepe zlatni listići.

Listići se lepe na više načina od kojih su neki novijeg datuma a neki starijeg datuma. Najčešći način lepljenja listića je uz pomoć lepka (mikstiona) na vodenoj bazi i lepka na uljanoj bazi. Drugi način starijeg datuma se naziva vodena pozlata ili pozlata na bolusu, gde se zlatni listići nanose na bolus (vrstu gline) koji se prethodno aktivira rakijom ili votkom. Zalepljeni listići se zatim glačaju alatom od poludragog kamena ahata, ranije je korišćen vučji, medveđi ili veprov zub. Ovakva pozlata je trajnija i više se ceni, ali je postupak mnogo teži. Zlato je veoma mekan metal i lako se izvlači u listiće koji se prodaju u knjižicama od svilenog papira. Svaki listić nalazi se između dva lista papira. Listići od pravog zlata najčešće su izrezani u kvadrate sa stranicom od 8 cm. Koristi se 22 do 23,5-karatno zlato, a u jednoj knižici ima 25 listova, nije moguća kvalitetna izrada pozlate zlatom koje ima ispod 22 karata.

Priprema bolusa na vodenoj bazi

La Doratura crveni bolus

Bolus postoji u više različitih boja, tačnije različitog je kvaliteta zavisno od porekla. Kvalitet zavisi od granulacije zrna bolusa. Najčešće se upotrebljava crveni i žuti bolus, žuti je nešto finije granulacije od crvenog. Na slici je prikazan La Doratura bolus, italijanskog porekla, koji se lako može nabaviti u specijalizovanim prodavnicama slikarske opreme.

U pitanju je polu pripremljeni bolus na akrilnoj bazi, brzo sušeći. Receptura pripreme ovog bolusa razlikuje se od pripreme bolusa u “čvrstom” obliku.

La Doratura žuti bolus

Za pripremu bolusa potrebno je potopiti 10 grama zečijeg tutkala u 200ml vode i ostaviti preko noći da nabubri.

Otopite rastvor tutkala u posudi sa duplim dnom ili posudi sa ključalom vodom. Bitno je da se tutkalo ne otapa na direktnom izvoru toplote jer preko određene temperature gubi svoja svojstva. Poželjno je da temperatura posude u kojoj se nalazi tutkalo ne prelazi 60 stepeni.

Pomešajte otopinu tutkala sa bolusom u odnosu 1 : 1. Receptura za obe vrste bolusa sa fotografije je ista.

Nanošenje bolusa na dasku

Deo materijala za pozlaćivanje.

Pre nanošenja bolusa poželjno je mekanom četkicom navlažiti povšinu na koju se nanosi glina. Često se dešava da površina koja “prima” bolus ima određeni stepen zamašćenosti. Čišćenje daske se vrši isključivo 96% alkoholom koji ne utiče na preparaturu. Čišćenje vodom može upropastiti preparaturu.

Zagrejte mešavinu bolusa i tutkala na isti način na koji ste pripremali zečije tutkalo. Mekanom četkom nanesite na površinu tanak sloj bolusa i ostavite da se osuši najmanje dva sata. Ponavljajte proces dok ne nanesete najmanje šest slojeva bolusa.

Obratite pažnju da nanos bude ujednačen. Nije poželjno praviti takozvane “barice” jer proces šušenja neće biti ujednačen. Takođe nije poželjno više puta prelaziti preko iste površine u jednom nanosu da ne bi došlo do oštećenja koje se teško ispravlja.

Pol Sezan – Legenda postimpresionizma

Pol Sezan – Legenda postimpresionizma

Mada Pola Sezana savremenici za života nisu ni shvatali ni cenili, svega dve godine nakon što je umro njegova dela su počeli naširoko da izlažu i proučavaju. Bio je od ključne važnosti za razvoj kubizma Nazivan je ocem moderne apstrakcije zbog emfatičnosti paralelnog...

read more
Recept za snežne kugle

Recept za snežne kugle

Materijal potreban za izradu: Tegla - izaberite teglu ili staklenu posudu sa adekvatnim, dobro dihtujućim poklopcem. Naša preporuka je da to bude manja tegla, npr. od krastavčića.Voda - Destilovana voda (možete je naći u apoteci) ili jednostavnije, obična proključala...

read more
Istorija i poreklo naočara

Istorija i poreklo naočara

Kada sam počela da se bavim autoportretom i njegovim značenjem nisam ni mogla da zamislim da će me istraživanje dovesti i do nastanka i porekla naočara. Naočare su jako bitne u mom slikarstvu i istraživačkom radu, zbog njihovih različitih funkcija. Naočare, pre svega...

read more
Call Now Button